Vi vinner mot Hagunda efter en FANTASTISK insats på Håstaholmen denna lördagseftermiddag. Vilken match!
Matchen börjar i ett högt tempo och vi leder med 2-0 efter den första perioden efter mål av Viktor Jansson och Alexander Hallvars Persson.
I den andra perioden kommer Hagunda ut som ett nytt lag och ligger på och pressar hemmalaget. Det skulle dock dröja drygt 12 minuter innan det skulle lossna för Uppsala-laget. På 41 sekunder gör de tre mål och vänder på steken, 2-3. Jacke Jonsson kvitterar sedan till 3-3 innan Hagunda återigen tar ledningen med en halvminut kvar av mellanperioden. 3-4 inför den tredje perioden.
Om det var Hagunda som kom ut som ett nytt lag inför den andra perioden så var det H/Bs tur att göra det nu. På de första tio minuterna gjorde hemmalaget fyra mål och gick upp i en 7-4-ledning. Hagunda kom reducerade två gånger innan en utvisning i slutminuterna ställde till det för bortalaget. Viktor Jansson och Kristoffer Asp rullade utan problem bort två minuter och målvakten Simon Bergström räddade ett skott med cirka sju tiondelar kvar av matchen. Siffrorna skrivs till 7-6 och vi är återigen ett segrande lag!
På vår
TWITTER kan ni se en efter-matchen-intervju med nyförvärvet #69 Linus Karlsson.
Målen från matchen ser ni här: